background

Masaż relaksacyjny – zalety dla ciała i umysłu

Masaż relaksacyjny stanowi wariant klasycznego masażu, jednak jest pozbawiony mocnych, intensywnych i gwałtownych ruchów. Dzięki takiemu zabiegowi można się odprężyć, wyciszyć i poprawić humor. Co jeszcze daje relaksacyjne masowanie?

Czym jest masaż relaksacyjny?

Masaż relaksujący to rodzaj klasycznego masażu. Jest on przede wszystkim nastawiony na  rozluźnienie napiętych mięśni, a także odprężenie sfery emocjonalnej. Żeby uczucie błogości zawitało w całym organizmie warto wykonać masaż relaksacyjny całościowy. Jednak jeśli wolimy się skupić na poszczególnych obszarach ciała, do wyboru w salonach SPA i gabinetach fizjoterapeutycznych mamy m.in. masaż relaksacyjny pleców (podczas którego masuje się wyłącznie tylną część tułowia), czy masaż relaksacyjny twarzy (w tym przypadku masażysta skupia się tylko na rejonie twarzy, szyi i dekoltu).

To co obejmuje masaż całościowy natomiast to głównie plecy, klatka piersiowa, brzuch, ramiona i ręce, dłonie, nogi wraz ze stopami i pośladki.

Taki relaksacyjny masaż opiera się na łagodnych, delikatnych ruchach masażysty, który poprzez gładzenie i delikatne rozcieranie, ugniatanie i uciskanie skóry wprowadza osobę masowaną w stan relaksu i odprężenia.

masowanie_plecow

Co daje masaż relaksacyjny?

Czemu warto zdecydować się na masaż relaksacyjny? Zalety tego rodzaju zabiegu oddziałują na ciało i umysł. Nie tylko usuwa blokady w ciele, ale także stres i zmęczenie. Ponadto poprawia kondycję fizyczną i psychiczną. Co więcej masażem relaksacyjnym można zredukować dolegliwości bólowe, umiejscowione w różnych rejonach ciała. Ten zabieg wpływa też na poprawę krążenia krwi i limfy, pogłębienie oddechu, likwidację napięcia mięśni, poprawę jakości snu oraz podniesienie poziomu endorfin

Kto zatem powinien regularnie korzystać z dobrodziejstw zabiegu, jakim jest masaż relaksacyjny? Wskazania do jego wykonania są bardzo szerokie. Jest on dedykowany m.in. osobom zestresowanym, obciążonym przedłużającym się stanem podenerwowania, przepracowanym, mającym problemy z zasypianiem, narażonym na brak odpoczynku, cierpiącym na brak energii, czy przewlekłe bóle, a także wykazującym tendencje do nadpobudliwości.

Techniki masażu relaksacyjnego

Masaż relaksujący wyróżnia się tym, że masażysta nie stosuje mocnych, gwałtownych ruchów, pomija też elementy poprzecznego rozciągania skóry oraz rezygnuje z oklepywania i ruchów wibracyjnych.

Rodzajów masaży jest wiele, jednym z nich jest masaż aromaterapeutyczny, czyli zabieg przy użyciu przyjemnych olejków eterycznych i innych substancji zapachowych. Mają one wyciszyć emocje masowanej osoby, dlatego często skład tych olejków jest dobierany do konkretnego klienta. Najpopularniejszymi środkami zapachowymi wykorzystywanymi do tego typu masażu są olejek lawendowy, jaśminowy czy pomarańczowy.

Innym zabiegiem rozluźniającym ciało i odstresowującym umysł jest masaż gorącymi kamieniami. Polega on na tym, że w miejscu czakr (punktów kumulujących w ciele energię) układa się rozgrzane kamienie i przesuwa zgodnie z owymi polami energetycznymi.

Z kolei masaż tajski relaksacyjny stanowi emocjonalną wycieczkę na Daleki Wschód. Jest on hybrydą jogi i zabiegu fizjoterapeutycznego, przy czym w warianty asan wprowadza masowanego (który podczas masażu jest bierny) masażysta. Ten zabieg ma też w sobie elementy akupresury, ponieważ specjalista uciska wybrane punkty na ciele klienta, a następnie je rozciąga. Wykonuje to po to, by pomóc w odblokowaniu różnych sfer w ciele człowieka.

Bardzo ważną kwestią w przypadku omawianej tematyki są akcesoria do masażu. Nieodzowny jest tutaj olejek, dzięki któremu uzyskuje się większy poślizg, a także olejki zapachowe lub inne preparaty, za sprawą których w pomieszczeniu unosi się przyjemny zapach. W gabinetach odnowy zwykle są dostępne też dla klientów ręczniki do przykrycia ciała, koce, poduszki do masażu.

Ponadto w zależności od rodzaju masażu mogą być wykorzystywane także przyrządy, jak np. stemple wypełnione ziołami, roślinami i olejami (do masażu stemplami ziołowymi), specjalne kamienie do masażu, czy choćby płynna czekolada do masażu czekoladowego.

kobieta_na_masazu

Jak zrobić masaż relaksacyjny?

Masaż mający za zadanie zrelaksować klienta jest zbliżony do wariantu klasycznego, jednak brak w nim pewnych części, które mogłyby pobudzić osobę masowaną. A zatem jak wykonać masaż relaksacyjny? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią atmosferę miejsca, w którym się on odbywa. Pomieszczenie powinno być nastrojowo oświetlone, najlepiej głównie blaskiem świec, powinny dominować w nim komponenty drewniane i kojarzące się z naturą. Powinno też przyjemnie pachnieć, by oprócz masowania, klient odbierał także wrażenia aromaterapeutyczne. Warto do tego wykorzystać wonny olejek do masażu. Dobrze również zastosować inne akcesoria, jak choćby oliwka do masażu. Ponadto w pokoju powinna unosić się rozluźniająca, spokojna muzyka, czy dźwięki natury, jak np. śpiew ptaków, szum fal, itp.

Gdy te wszystkie warunki zostaną spełnione, warto zadbać o profesjonalnego masażystę, który na początek masażu wygładzi skórę, a następnie przejdzie do delikatnego rozcierania, ugniatania i uciskania. Całość zostanie zakończona ruchami głaskanymi. Nie używa się tutaj ruchów poprzecznie rozciągających skórę i rozcierania.

Przeciwwskazania do masażu relaksacyjnego

Nie wszyscy mogą niestety korzystać z walorów tego rodzaju masażu. Nie jest on dostępny dla osób z problemami krążeniowymi, hemofilią, nadciśnieniem tętniczym krwi, chorobami zapalnymi skóry, czy chorobami żył.

Co jeszcze uniemożliwia wykonanie odstresowującego zabiegu jakim jest masaż relaksacyjny? Choroba nowotworowa. Wyklucza ona chorych na to schorzenie z kręgu klientów gabinetów odnowy biologicznej.

Ponadto z relaksującego zabiegu powinny również zrezygnować osoby z infekcją wirusową lub bakteryjną, gorączką, a także z tendencją do występowania krwotoków. Podobnie wygląda sytuacja z osobami, które niedawno przeżyły jakiś poważny uraz ciała, np. złamanie jakiejś kończyny, zwichnięcie, czy skręcenie.

Jeśli kobieta w ciąży pragnie się odprężyć masażem, powinna skonsultować się ze swoim ginekologiem, ponieważ pewne warianty zabiegu są możliwe do realizacji także u ciężarnych pań.

Powiązane artykuły:

Joga na stres – czy pomaga? Ćwiczenia >>

Ćwiczenia – dobry sposób na walkę ze stresem >>

Masaż gorącymi kamieniami – czym jest i kiedy wykonać? >>

Autor: Olga Tomaszewska

Konsultacja merytoryczna: lekarz Anna Lewandowska

Bibliografia:

1. Schutt Karin, „Masaż relaksacyjny. Wszystkie techniki”, Wydanie II, Wydawnictwo RN, 2011, ISBN: 61188000228KS.
2. Druzgała Piotr, „Masaż tajski. Między jogą a fizjoterapią. Praktyczny podręcznik”, Gliwice, Helion, 2015, ISBN 978-83-246-9094-7.
3. Magiera Leszek, „Relaksacyjny masaż leczniczy”, Bio-Styl, 2003, ISBN: 839023386X.

NEO/269/02-2021